Yaşam

Kadıköy’de Flamenko’nun Ayak Sesleri

Yeldeğirmeni Sanat’ta Flamenko dersleri devam ediyor. Başlangıç ve orta düzey sınıflarda 12-70 yaş ortası öğrenciler Suna Akar Çapan eğitmenliğinde fiyatsız flamenko dans eğitimi alıyor.

Kadıköy Belediyesi Flamenko Atölyesi’nde, başlangıç ve orta düzey sınıflarda 12-70 yaş ortası öğrenciler fiyatsız flamenko dans eğitimi alıyor. Hem teknik hem de koreografi derslerinin yanı sıra Endülüs, flamenko ve İspanyol kültürüne dair teorik dersler de programda yer alıyor. İştirakçiler sene içerisinde muhakkak devirlerde Kadıköy Belediyesi Instituito Cervantes işbirliği sayesinde yabancı eğitmenlerin şovlarını izleyip Masterclass çalışmalarına da katılma fırsatı yakalıyor. Yeniden bu eğitim programı dahilinde Endülüs’ün Jerez de la Frontera bölgesi ile önümüzdeki süreçte imzalanacak kültürel işbirliği mutabakatı sayesinde karşılıklı kültür projeleri de geliştirilecek.

KADIKÖY FLAMENKO TOPLULUĞU

Eğitmen Suna Akar Çapan maksatlarının Kadıköy Flamenko Topluluğu kurarak, şovlar düzenlemek olduğunu söyledi. Çapan kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kadıköy Belediyesi bünyesinde, Yeldeğirmeni Sanat’ta iki yıldır Kadıköy Flamenko atölyesi ismi altında Flamenko dans dersleri veriyorum. Burada her yaştan, her eğitim kümesinden, her gelir kümesinden, her bedensel kapasiteye sahip iştirakçilere biz Flamenko öğretmeye çalışıyoruz 2 yıldır. Gayemiz, bu derslerin sonunda bir Kadıköy Flamenko Topluluğu kurarak şovlar sahnelemek. Sınıflarımızda açık bir yaş skalası ve meslek kümesi var; lise öğrencileri, 70 yaşında öğrencilerimiz, mesken hanımları, akademisyenler var. Kadıköy Belediyesi’ne sanata takviyelerinden ötürü teşekkür ederiz.”

“BU ATÖLYELERLE KADIKÖY’DEN İSPANYA’YA GİDİYORUZ”

Katılımcılardan Cansu Çakıcı bu derslerle Kadıköy’den İspanya’ya gidiyoruz dedi. Çakıcı: “Çocukluğumdan beridir Flamenko yapıyorum. İspanyol kültürünü ve danslarını çok seviyorum. Belediyenin yarattığı bu fırsattan ücretsiz olarak yararlanabiliyor olmam, Avrupa standartlarında bir dans öğreniyor olmam benim için büyük bir şans. Bu dans bana kendimi iyi ve özel hissettiriyor. Kadıköy’den İspanya’ya gidiyoruz.” dedi.

“HER İNSAN YENİ BİR DÜNYADIR”

Emekli hemşire Aysel Komar da his ve niyetlerini şu kelamlarıyla tabir ediyor: “Daha önce İspanya’ya gitmiştim, oradaki Endülüs’ün ve topluluğun yaşamlarına tanık oldum, danslarını gördüm. Farklı bir kültür, biraz bize de uygun bir kültür. Neden olmasın dedim. Ayrıca burada yeni arkadaşlar tanıyorsunuz. Her insan yeni bir dünyadır. Yaptığınız ortak çalışmalarda karşılıklı bir birinize bir şeyler katıyorsunuz.” dedi.

ASİLİĞİN, AŞKIN DANSI

Yaklaşık 2 yıldır atölye çalışmalarına katılan Seda Ateş ise Flamenko’yu asiliğin, aşkın dansı ve vakit zaman da vefatı anlatan bir dans olarak tanımlıyor: “O yüzden öbür danslardan daha hisli ve beni etkileyen bir yanı vardı uzun yıllardır. Neredeyse 2 yıldır belediyenin bünyesinde verilen hizmetle dans ediyoruz. Bu çok pahalı zira hem yurt içinde, hem yurt dışında bu eğitimler biraz bütçesel olarak herkesin ulaşamayacağı eğitimler. Burada olmak bana hem memnunluk veriyor, hem de kendimi daha yeterli hissettiriyor. Buranın ambiansında yani Yeldeğirmeni Sanat’ta dans etmek herkese nasip olmuyor.

İSPANYA’DAN GELEN DANS

Flamenko dansının kökeni İspanya’ya dayanıyor. Dansın kökenine ilişkin iki görüş var. Bazıları İspanya’nın güneyindeki Endülüs bölgesinde ortaya çıktığını söylerken, kimileri da bu bölgeye Çingeneler tarafından Pakistan ve Hindistan’dan geldiğini söyler. Flamenko dansı gitar eşliğinde yapılır. Dansta el çırpma ve ayak hareketleri baskındır. Flamenko dansçısının dansı kadar giysileri de kıymetli.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu